Το Σχολείο μας

Γιορτή Λήξης 2016-17

ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ

«Όπως η γη, όσο γόνιμη κι αν είναι δεν μπορεί να κάμει τίποτα χωρίς καλλιέργεια,
έτσι και ο νους, χωρίς εκπαίδευση δεν μπορεί να δώσει καλό καρπό.»
(Πλούταρχος)

ΑΡΧΙΚΗ 1

Καλωσορίσατε στο διαδικτυακό τόπο του

8/θέσιου  Δημοτικού Σχολείου Λίμνης!
Μέσα από τον ιστοχώρο μας μπορείτε να γνωρίσετε την κωμόπολή μας, να πάρετε πληροφορίες για το σχολείο μας, τους εκπαιδευτικούς του καθώς και τους μαθητές και τις μαθήτριές του μέσα από τις δραστηριότητες που πραγματοποίησαν.

ΑΡΧΙΚΗ 3

Επίσης μπορείτε να δείτε εκπαιδευτικά βίντεο, να μελετήσετε τις προτάσεις μας για διδασκαλία, να περιηγηθείτε σε εικονικά μουσεία, να παίξετε παιχνίδια και να ανακτήσετε χρήσιμο υλικό

Γιορτή λήξης 2016-17

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ 2016-17

Την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2017, στις 08:00 μ.μ. στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η "Γιορτή Λήξης" για το σχολικό έτος 2016 - 2017.

"Τα ξύλινα μολύβια"

ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΜΟΛΥΒΙΑ

Καταφέραμε τελικά, μετά από προσπάθειες ενός ολόκληρου χρόνου, να φτιάξουμε και να τοποθετήσουμε τα ξύλινα διακοσμητικά τετράδια, μολύβια, χάρακα και γόμα σε έναν από τους εξωτερικούς τοίχους του κλειστού γυμναστηρίου μας. Έτσι η αυλή μας ομόρφυνε ακόμα περισσότερο!!!

Η γιορτή του πατέρα - Γ΄Τάξη

Η γιορτή του πατέρα 1 Η γιορτή του πατέρα 10

Η γιορτή της μητέρας είναι γνωστή σε όλους. Γνωρίζετε όμως αν υπάρχει γιορτή του πατέρα; Και βέβαια υπάρχει αλλά γιορτάζεται αφού έχουν κλείσει τα σχολεία και έτσι δεν είναι και πολύ γνωστή.

Εκπαιδευτική Εκδρομή στους Δελφούς

on .

Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 οι Α΄, Β΄, Δ΄& Ε΄ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον Αρχαιολογικό χώρο και στο Μουσείο των Δελφών.

ΔΕΛΦΟΙ 1

Εφημερίδα Ιουνίου - Γ΄ Τάξη

Εφημερίδα Ιουνίου 1 Εφημερίδα Ιουνίου 4

Το τελευταίο τεύχος της εφημερίδας μας είναι ήδη έτοιμο και το μοιράσαμε στα παιδιά. Η χρονιά τελειώνει…Του χρόνου δεν θα είμαστε πια Τριτάκια, θα έχουμε μεγαλώσει και θα είμαστε Τεταρτάκια!!!

Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Βουλή

Α00-ΒΟΥΛΗ

Την Δευτέρα 29 Μαΐου 2017 οι Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεις του σχολείου μας, μαζί με τους μαθητές του 1/Θέσιου Δημοτικού Σχολείου Σκεπαστής πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων στην Αθήνα.

Επίσκεψη των Πυροσβεστικών Κλιμακίων Μαντουδίου-Λίμνης!

1 ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ

Σήμερα 24-5-2017 είχαμε τη χαρά και την τιμή  να δεχτούμε επίσκεψη των Πυροσβεστικών Κλιμακίων της Λίμνης και του Μαντουδίου.

Παγκόσμιος Εθελοντικός Καθαρισμός των Ακτών 2017

00.Παγκ Εθελ Καθ Ακτών 2017

Το Σχολείο μας, σε συνεργασία με το Λιμεναρχείο Λουτρών Αιδηψού, για τέταρτη συνεχή χρονιά συμμετείχε στην Παγκόσμια εκστρατεία εθελοντικού καθαρισμού των ακτών που διοργανώνει η HELMEPA και είναι η πιο δημοφιλής δραστηριότητα του περιβαλλοντικού εκπαιδευτικού προγράμματος «Παιδική HELMEPA»

Επίσκεψη καρδιολόγου στο σχολείο

1-Επίσκεψη καρδιολόγου

Η επίσκεψη του καρδιολόγου Νίκου Χρυσομάλλη είχε ενημερωτικό και εκπαιδευτικό χαρακτήρα για τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης.

Επίσκεψη του 2ου Δημ. Σχολείου Ιστιαίας

0-Επίσκεψη του 2ου Δημ.Σχολείου Ιστιαίας

Την Πέμπτη 18 Μαΐου 2017 δεχτήκαμε στο σχολείο μας επίσκεψη από τους μαθητές των  Δ΄ &  ΣΤ΄ τάξεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ιστιαίας.

Βιβλιομανία

00-Βιβλιομανία

Ακολούθησε ο "Πίνακας" με τίτλο «Βιβλιομανία», δείτε τις φωτογραφίες!!!

Το δέντρο της γνώσης

00-Το δέντρο της γνώσης

Συνεχίσαμε το Διεθνές Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Οικολογικά Σχολεία» με το «δέντρο της γνώσης». Οι εικόνες τα λένε όλα!!!

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Προσέχω – Μαθαίνω – Νοιάζομαι» 2017

0-Προσέχω-Μαθαίνω-Νοιάζομαι

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΛΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, στο πλαίσιο της ενημέρωσης των πολιτών με σκοπό την προστασία της ανθρώπινης ζωής και τη μείωση των ατυχημάτων και των πνιγμών στη θάλασσα, ανέλαβε  την πρωτοβουλία και εκπόνησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ειδικά διαμορφωμένο για παιδιά των πρώτων τάξεων του Δημοτικού, το οποίο φέρει τον τίτλο «ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ».

Δωράκι για τη μαμά!!! - Γ΄ Τάξη

Δωράκι για τη μαμά 9

Η προσφορά της μητέρας είναι τόσο μεγάλη που μία καρτούλα είναι λίγη. Φτιάξαμε μία ακόμη  με τη φωτογραφία μας, την οποία διαμορφώσαμε να στέλνουμε καρδούλες στην μαμά μας. Μέσα γράψαμε τους λόγους που είναι τόσο σημαντική για μας.

Κάρτα για τη μαμά - Γ΄ Τάξη

Κάρτα για τη μαμά 5 Κάρτα για τη μαμά 6

Κάθε δεύτερη Κυριακή του Μάη γιορτάζεται η γιορτή της μητέρας, ως ένδειξη τιμής για όλα αυτά που προσφέρουν οι μητέρες. Με μεγάλη αγάπη φτιάξαμε καρτούλες και γράψαμε τις ευχές μας για τις μανούλες.

Τα "Ξύλινα Βαρέλια"

ΤΑ ΞΥΛΙΝΑ ΒΑΡΕΛΙΑ 0

Συνεχίσαμε με τη δημιουργία τα «Ξύλινα Βαρέλια». Δείτε τις εικόνες!!!

Τα "Κρεμαστά λάστιχα"

ΤΑ ΚΡΕΜΑΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ 00

Με αφορμή το Διεθνές Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Οικολογικά Σχολεία» στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας προχωρήσαμε στη δημιουργία τα «Κρεμαστά Λάστιχα». Οι εικόνες τα λένε όλα!!!

Λειτουργία Ολοήμερου Τμήματος 2017-18

on .

Προϋποθέσεις για τη λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος των 4/θεσιων και άνω Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων

ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:  2017 - 2018

Στα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία (με λειτουργικότητα από 4/θέσια και άνω) δύναται να συγκροτηθεί και να λειτουργήσει τμήμα/τμήματα Ολοήμερου Προγράμματος με τις εξής προϋποθέσεις:

Εφημερίδα Μαΐου Γ΄ Τάξη

Εφημερίδα Μαΐου 1 Εφημερίδα Μαΐου 2

Συνεχίζοντας την προσπάθειά μας ετοιμάσαμε το τεύχος Μαΐου της εφημερίδας μας. Δεν είχαμε αρκετό χρόνο, γιατί μεσολάβησαν και οι διακοπές του Πάσχα, αλλά αυτό δεν μας πτόησε.