Η γιορτή του πατέρα - Γ΄Τάξη

Η γιορτή του πατέρα 1 Η γιορτή του πατέρα 10

Η γιορτή της μητέρας είναι γνωστή σε όλους. Γνωρίζετε όμως αν υπάρχει γιορτή του πατέρα; Και βέβαια υπάρχει αλλά γιορτάζεται αφού έχουν κλείσει τα σχολεία και έτσι δεν είναι και πολύ γνωστή.

Η γιορτή του πατέρα 3 Η γιορτή του πατέρα 4

Η Παγκόσμια Ημέρα Πατέρα γιορτάζεται κάθε Τρίτη Κυριακή του Ιουνίου από το 1910. Εμπνεύστριά της  ήταν η Αμερικανίδα Σονάρα Σμαρτ Ντοντ, θέλοντας να τιμήσει τον πατέρα της που ανάθρεψε μόνος του τα έξι παιδιά της οικογένειας.

Η γιορτή του πατέρα 5 Η γιορτή του πατέρα 6

Φέτος αποφασίσαμε να μην αφήσουμε παραπονεμένους τους μπαμπάδες και ετοιμάσαμε πολύ πιο νωρίς ένα πορτοφόλι ? κάρτα. Μέσα βάλαμε ένα φύλλο με ζωγραφική και ευχές για τον μπαμπά. Στο πορτοφολάκι κολλήσαμε και μια φωτογραφία μας να κρατάμε ένα μεγάλο μπαλόνι που γράφει: «Σ?αγαπάω πολύ μπαμπά!!!». Ελπίζουμε να ενθουσιαστούν οι μπαμπάδες μας.

Η γιορτή του πατέρα 7 Η γιορτή του πατέρα 8 Η γιορτή του πατέρα 9

Χρόνια πολλά σε όλους τους μπαμπάδες!!!

Η δασκάλα της τάξης

Μαντζαβίνου Νίκη