Οι αγαπημένοι μου μύθοι - Γ΄ Τάξη

Οι αγαπημένοι μου μύθοι 4 Οι αγαπημένοι μου μύθοι 5

Συνεχίζοντας το θέμα της Ευέλικτης Ζώνης «Πρόσωπα και ιστορίες της μυθολογίας», πήγαμε στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας και κάθε παιδί πήρε ένα από τα βιβλία Μυθολογίας της Σοφίας Ζαραμπούκα.

Οι αγαπημένοι μου μύθοι 1 Οι αγαπημένοι μου μύθοι 2

?Υστερα διάλεξε ο καθένας  το  μύθο που του έκανε εντύπωση και αφού διαβάσανε το μύθο, φτιάξανε μια σχετική ζωγραφιά.

Οι αγαπημένοι μου μύθοι 3 Οι αγαπημένοι μου μύθοι 6

Στη συνέχεια έγραψαν τον τίτλο, την περίληψη και το λόγο που εντυπωσιάστηκαν  απ΄αυτόν.

Οι αγαπημένοι μου μύθοι 7 Οι αγαπημένοι μου μύθοι 8

Στη συνέχεια αφηγήθηκαν  το μύθο και παρουσίασαν την εργασία τους στους συμμαθητές τους.

Οι αγαπημένοι μου μύθοι 9 Οι αγαπημένοι μου μύθοι 10

Ο μύθος του Φαέθοντα, η Λερναία Ύδρα, ο Κρόνος και η Ρέα, η Μεταμόρφωση του Διόνυσου  σε λιοντάρι, η συνάντηση του Θησέα με τον Αιγέα, ο μύθος της Ευρώπης , η Αθηνά και η ονομασία της Αθήνας ήταν μερικοί από τους μύθους που εντυπωσίασαν τους μαθητές.

Η δασκάλα της τάξης

Μαντζαβίνου Νίκη