Η Προπαίδεια - Γ΄ Τάξη

Η Προπαίδεια 00

Η  προπαίδεια έχει ήδη διδαχθεί στα παιδιά από την Β΄τάξη. Η μάθησή της όμως είναι  μια μακροχρόνια διαδικασία. Χρειάζονται πολλές επαναλήψεις  για να είναι σε θέση οι μαθητές να ανακαλούν αμέσως τα γινόμενα της προπαίδειας.

Η Προπαίδεια 1 Η Προπαίδεια 2

Η Προπαίδεια 3 Η Προπαίδεια 4

Ξεκινήσαμε την προπαίδεια με τα γινόμενα του 2 του 5 και του 10.Γινόμενα σχετικά εύκολα για τα παιδιά.Εξασκηθήκαμε αρκετά ανεβαίνοντας ανά, ανά 5, ανά 10 φτάνοντας  στην αθροιστικά στο 20, το 50 και το 100. Κατασκευάσαμε και ένα πινακάκι για το καθένα. Στη συνέχεια διαβάσαμε τη στήλη της προπαίδειας πολλές φορές έτσι ώστε να αποτυπωθούν αυτόματα τα γινόμενα σε όλα τα παιδιά.

Η Προπαίδεια 5 Η Προπαίδεια 6

Στα επόμενα μαθήματα συνεχίσαμε κατά το ίδιο τρόπο με τους μεγαλύτερους αριθμούς. Μιλήσαμε για τα κολπάκια για να βρίσκουμε τα γινόμενα της προπαίδειας που μας δυσκολεύουν, την αντιμεταθετική ιδιότητα, το μαγικό 9 κτλ.

Η Προπαίδεια 7 Η Προπαίδεια 8

Στο τέλος φτιάξαμε το βιβλιαράκι όπου συγκεντρώσαμε όλα όσα μάθαμε για την προπαίδεια για να το συμβουλευόμαστε όταν είναι απαραίτητο.

Η δασκάλα της τάξης

Μαντζαβίνου Νίκη