Το Μικρό Λαογραφικό Μουσείο Β Τάξης

Μετά την επίσκεψή μας στο Λαογραφικό Μουσείο Λίμνης και αφού εργαστήκαμε στη   «Γωνιά της παράδοσης», τα παιδιά συγκέντρωσαν, με ζωηρό ενδιαφέρον, παλιά αντικείμενα ξεχωριστής αξίας, τόσο επειδή τα περισσότερα δεν τα χρησιμοποιούμε στις μέρες μας ή μας είναι εντελώς άγνωστα πια, όσο και γιατί ανήκουν σε αγαπημένα μας πρόσωπα, τους παππούδες, τις γιαγιάδες μας.

Αποκτούν έτσι μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας. Ετοιμάσαμε με πολλή αγάπη «Το μικρό Λαογραφικό Μουσείο» της τάξης μας. Τοποθετήσαμε καρτελάκια με την ονομασία κάθε εκθέματος και προσκαλέσαμε τους φίλους και συμμαθητές μας του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού να τους ξεναγήσουμε. Το μικρό μουσείο λειτούργησε για μία εβδομάδα στην αίθουσά μας. Ανταποκρίθηκαν όλοι και ο ενθουσιασμός τους μας έδωσε ιδιαίτερη χαρά.

Λαογραφικό Μουσείο Β Τάξης 000