Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Λίμνης - Γ΄Τάξη

Ολοκληρώνοντας το πρόγραμμα της Ευέλικτης Ζώνης με θέμα «Η παλιά Λίμνη», πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Λίμνης. Προηγουμένως είχαμε μελετήσει θέματα που σχετίζονται με την τοπική λαογραφία και ιστορία, όπως παραδοσιακά παιχνίδια, παλιά επαγγέλματα, παραδοσιακές συνταγές, τοπικοί θρύλοι, τοπικό γλωσσικό ιδίωμα, προσωπικότητες της Λίμνης και τοπική ιστορία.

ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 0

Πριν την επίσκεψη, συζητήσαμε με τους μαθητές για τα είδη των μουσείων και εστιάσαμε στο λαογραφικό μουσείο, ώστε να είναι προετοιμασμένοι για το τι πρόκειται να δουν. Επίσης, μιλήσαμε για τους κανόνες συμπεριφοράς στο μουσείο (τι επιτρέπεται να κάνουμε και τι όχι). Τέλος, μοίρασα στα παιδιά φύλλα εργασίας, τα οποία έπρεπε να συμπληρώσουν με βάση τα εκθέματα του μουσείου. Κάθε ομάδα είχε διαφορετικό θέμα: η πρώτη ομάδα είχε τα οικιακά σκεύη, η δεύτερη τα έπιπλα, η τρίτη τα ρούχα και η τέταρτη τα διακοσμητικά αντικείμενα.

ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 2 ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 3

ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 4 ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 5

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την πρώτη στιγμή με την επίσκεψη. Το έντονο ενδιαφέρον τους φανέρωσε ο καταιγισμός των ερωτήσεων προς τους υπεύθυνους τους μουσείου, τους οποίους πρέπει να ευχαριστήσουμε για την υπέροχη ξενάγηση.

ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 6 ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 9

ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 7 ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 8

Μετά την επίσκεψη, κάθε ομάδα παρουσίασε τις πληροφορίες που συγκέντρωσε στα φύλλα εργασίας και έτσι συνεχίστηκε η συζήτηση για τα εκθέματα του μουσείου. Τελικά συμφωνήσαμε ότι το μουσείο είναι ένας ιδανικός χώρος διερεύνησης και μάθησης με ευχάριστο τρόπο.

ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 11 ΛΑΟΓΡ.ΜΟΥΣ. Γ ΤΑΞΗ 13

Η δασκάλα της τάξης