Πρόγραμμα ομαλής μετάβασης στο Δημοτικό-Α΄Τάξη

Συνεχίζοντας το πρόγραμμά μας της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, ήταν η σειρά μας να προσκαλέσουμε τους φίλους μας από το Νηπιαγωγείο στην τάξη μας, να δούνε πως κάνουμε το μάθημά μας και όλα όσα έχουμε καταφέρει να μάθουμε.

0 προγραμμα ομαλης μεταβασης

Ελπίζουμε έτσι να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση αλλά και  να σταματήσουν να έχουν άγχος και ανησυχία για το καινούριο περιβάλλον και για το πρόγραμμα της Α΄τάξης που θα ακολουθήσουν με την καινούρια σχολική χρονιά.

1 προγραμμα ομαλης μεταβασης 2 προγραμμα ομαλης μεταβασης

Για το σκοπό αυτό διαμορφώσαμε κατάλληλα την τάξη μας προσθέτοντας περισσότερα θρανία και καρέκλες και υποδεχτήκαμε τα νήπια με την συνοδεία της νηπιαγωγού κ. Αυγής Τουλκιαρίδου.

3 προγραμμα ομαλης μεταβασης 4 προγραμμα ομαλης μεταβασης

5 προγραμμα ομαλης μεταβασης 6 προγραμμα ομαλης μεταβασης

Οι μαθητές διδάχτηκαν το κείμενο από το Ανθολόγιό τους «Η κουκουβάγια και η πέρδικα», το οποίο επιλέχθηκε γιατί τονίζεται η μητρική αγάπη και το συνδυάσαμε με την γιορτή της μητέρας, αλλά και γιατί η κουκουβάγια είναι το πουλί της σοφίας. Τα παιδιά απάντησαν σε ερωτήσεις κατανόησης.

Ακολούθησε φύλλο εργασίας διαφοροποιημένο για τα νήπια για να μπορέσουν να το συμπληρώσουν με άνεση. Στη συνέχεια φτιάξαμε την καρτούλα κουκουβάγια που περιείχε το παραμυθάκι και ευχές για τη μητέρα τους, στην οποία το κάθε παιδί ζωγράφισε σε μία καρδιά την καλύτερη μαμά: τη μητέρα του!!! Στο τέλος δραματοποιήσαμε το κείμενο. Η κουκουβάγια που στόλιζε τον τοίχο μας ,άνοιξε τα φτερά της και αποκάλυψε τα ονόματα των παιδιών στα οποία  θα δώσει λίγη από τη σοφία της για να τα πάνε καλά στο σχολείο.Τα παιδιά ενθουσιασμένα προσπαθούσαν να διακρίνουν το όνομά τους.

7 προγραμμα ομαλης μεταβασης 8 προγραμμα ομαλης μεταβασης

9 προγραμμα ομαλης μεταβασης 10 προγραμμα ομαλης μεταβασης

Ήταν μια όμορφη εμπειρία.Η ώρα πέρασε πολύ γρήγορακαι τα παιδιά το απόλαυσαν πάρα πολύ.Στο τέλος αποχαιρετήσαμε τα νήπια προσφέροντάς τους  το δωράκι-κουκουβάγια  που κατασκευάσαμε από χαρτί και περιείχε καραμελίτσες και εμψυχωτικά μηνύματα της κουκουβάγιας.

Η δασκάλα της τάξης

Μαντζαβίνου Νίκη