Α΄Τάξη - Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

Γράφτηκε από τον/την Δημοτικό Σχολείο Λίμνης on .

Πλησιάζουν τα Χριστούγεννα και για τους μεγάλους χαρά και θλίψη αντιμάχονται η μια την άλλη ή συνυπάρχουν και αφήνουν μια γλυκιά, πικρή ή γλυκόπικρη γεύση. Χαρές και λύπες εντείνονται. Γίνεται πιο έντονο το στρες γιατί πρέπει να ανταπεξέρθουν στις υποχρεώσεις τους ειδικά στις δύσκολες εποχές που ζούμε.

1 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 2 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

3 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 4 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

Η γιορτή των Χριστουγέννων όμως είναι γιορτή της αγάπης. Ο θεάνθρωπος Χριστός γεννήθηκε ταπεινά σε ένα σταύλο για να μας φέρει αγάπη και ειρήνη. Ας διατηρήσουμε στις καρδιές μας το βαθύτερο αυτό νόημα.

5 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 6 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

7 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 8 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

Τη χριστουγεννιάτικη αυτή μαγεία προσπαθήσαμε να διατηρήσουμε στην τάξη μας με διάφορες δραστηριότητες. Είχαμε ήδη μπει στη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα εδώ και λίγο καιρό, με τις πρόβες και τα τραγουδάκια μας αφού ετοιμάζουμε την γιορτούλα μας. Ακόμα και οι ασκήσεις μας σε Γλώσσα και Μαθηματικά είχαν κάτι το γιορτινό.

9 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 10 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

11 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 12 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

Τα γραμματάκια μας στολίστηκαν, φόρεσαν το αγιοβασιλιάτικο σκουφάκι τους και πήραν τη θέση τους στα παράθυρά μας . Είδαμε την ταινία «Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι», από το ομώνυμο παραμύθι του Ευγένιου Τριβιζά. Διαβάσαμε χριστουγεννιάτικα βιβλία αλλά και ποιήματα τα οποία και εικονογραφήσαμε.

13 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 14 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

15 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 18 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

Φτιάξαμε το βιβλιαράκι της Γέννησης, τη χριστουγεννιάτικη αλφαβήτα, την ακροστοιχίδα των Χριστουγέννων και γράψαμε ευχούλες για την καινούρια χρονιά. Κατασκευάσαμε αστέρια από φύλλα περιοδικών, εφημερίδας αλλά και από ρολό χαρτιού, κάποια από τα οποία χρωματίστηκαν,όταν φύγαν τα παιδιά με ασημόχρωμα. Επίσης φτιάξαμε χιονάνθρωπο από χάρτινα πιάτα.

17 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 19 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

21 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα 22 Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα

Στα Μαθηματικά μετρήσαμε και κάναμε πράξεις με δεντράκια, δωράκια, χιονάνθρωπους, χριστουγεννιάτικες μπάλες και καραμελίτσες.Γλυκαθήκαμε μάλιστα τρώγοντας και μερικές.

Υγεία και ευτυχία σε όλους.

Η δασκάλα της τάξης Μαντζαβίνου Νίκη