Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού

Η κοινή μας δράση υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το 2/θ Νηπιαγωγείο Λίμνης, στα πλαίσια του προγράμματος «Ομαλής μετάβασης στο Δημοτικό», με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού.

Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 1 Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 2

Τα παιδιά της Α΄τάξης επισκέφτηκαν το Νηπιαγωγείο, όπου συζήτησαν με την κα Τουλκιαρίδου Αυγή για τα δικαιώματα των παιδιών και ενημερώθηκαν εκτενέστερα, παρακολουθώντας βίντεο και εικόνες. Ιδιαίτερη μνεία έγινε στα παιδιά που δοκιμάζονται περισσότερο, όπως τα παιδιά της Συρίας.

Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 3 Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 4

Στη συνέχεια κατασκεύασαν αφίσες και καραβάκια από χαρτόνι στα πανιά των οποίων έγραψαν τα συνθήματά τους.

Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 5 Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 6

Την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2015, Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού, οι μαθητές της Α΄τάξης μαζί με τα παιδιά του 2/θ Νηπιαγωγείου Λίμνης ,κρατώντας στα χέρια τους τις αφίσες τους και τα καραβάκια τους και την συνοδεία των εκπαιδευτικών τους, πήγανε ως την ακτή.

Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 7 Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 8

Εκεί με ιδιαίτερο ενθουσιασμό έβαλαν τα καραβάκια τους στο νερό να ταξιδέψουν, να μεταφέρουν και να διαδόσουν σε όλο τον κόσμο τα μηνύματά τους για τα δικαιώματα των παιδιών. Δικαιώματα για τροφή, νερό, σπίτι, μόρφωση, σχολεία, βιβλία, σπίτι, οικογένεια, υγεία, φάρμακα, φροντίδα κτλ.

Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 9 Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 10

Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 11 Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 12

Μακάρι τα μηνύματά τους να φτάσουν ως τους δυνατούς αυτού του κόσμου, αυτούς που κρατούν στα χέρια τους τις τύχες των λαών και να τους ευαισθητοποιήσει σε βάθος, να προβούν σε αποτελεσματικές ενέργειες ώστε να πάψουν να παραβιάζονται τα δικαιώματα των παιδιών 365 μέρες το χρόνο. Μακάρι να μην χρειάζεται η Παγκόσμια Ημέρα για να τους το υπενθυμίζει, να μην είναι μόνο χιλιοειπωμένα λόγια, αλλά να γίνουν πράξη από την παγκόσμια κοινότητα όπως δεσμεύτηκαν με την υιοθέτηση της Σύμβασης των Δικαιωμάτων του Παιδιού στις 20 Νοεμβρίου του 1989.

Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 13 Κοινή δράση για τα δικαιώματα του παιδιού 14

Η δασκάλα της τάξης Μαντζαβίνου Νίκη