Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού

Η 11η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί διεθνώς ως Παγκόσμια Ημέρα Προστασίας των Δικαιωμάτων των Παιδιών.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 1

Τα στοιχεία και οι αριθμοί για την καταπάτηση των Δικαιωμάτων των Παιδιών είναι καταπέλτης για τον εφησυχασμό της συνείδησής μας.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 2 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 3

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 4 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 5

Σε πολλές χώρες τα διεθνή κείμενα προστασίας των παιδιών αποτελούν κενό γράμμα, εκατομμύρια παιδιά υποφέρουν από τη φτώχεια και στερούνται τη στοιχειώδη σχολική εκπαίδευση, εκατοντάδες χιλιάδες υφίστανται τις τραγικές συνέπειες των συρράξεων και του οικονομικού χάους, δεκάδες χιλιάδες ακρωτηριάζονται στους πολέμους και πολλά ορφανεύουν, σκοτώνονται ή πεθαίνουν από διάφορες ασθένειες.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 6 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 7

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 8 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 9

Αντιδρώντας σ? αυτή την πραγματικότητα οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου, σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Λίμνης, βροντοφώναξαν πως έχουν δικαιώματα και απαιτούν το σεβασμό τους.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ  A10 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ A11

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ A12 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ A13

Γέμισαν μπαλόνια με ήλιο, κρέμασαν σ? αυτά μια καρτέλα με ένα δικαίωμά τους, κατασκεύασαν πλακάτ με τα δικαιώματά τους, συγκεντρώθηκαν στην Πλατεία Ηρώων, τραγούδησαν « Αν όλα τα παιδιά της γης » και άφησαν ελεύθερα τα μπαλόνια να μεταφερθεί το δικαίωμά τους και η απαίτησή τους για το σεβασμό του σ? ολόκληρη τη γη.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ A15 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ A16

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 17 ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ 18