Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Προσέχω ? Μαθαίνω ? Νοιάζομαι» Α΄& Β΄ Μέρος

011

Η ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΛΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ, στο πλαίσιο της ενημέρωσης των πολιτών με σκοπό την προστασία της ανθρώπινης ζωής και τη μείωση των ατυχημάτων και των πνιγμών στη θάλασσα, ανέλαβε προ πενταετίας την πρωτοβουλία και εκπόνησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ειδικά διαμορφωμένο για παιδιά των πρώτων τάξεων του Δημοτικού, το οποίο φέρει τον τίτλο «ΠΡΟΣΕΧΩ-ΜΑΘΑΙΝΩ-ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ».

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «ΠΡΟΣΕΧΩ ? ΜΑΘΑΙΝΩ ? ΝΟΙΑΖΟΜΑI» Α΄ ΜΕΡΟΣ

0

Κύριο μέλημα υπήρξε η ουσιαστική ενημέρωση των παιδιών για τους κινδύνους που εγκυμονεί η θάλασσα, τονίζοντας τη σημασία της πρόληψης, η οποία ως αποτέλεσμα της παιδείας, λειτουργεί σαν προστατευτική ασπίδα και ως εργαλείο γνώσης.

1 2

Το εν λόγω πρόγραμμα ξεκίνησε το 2011 και συνεχίστηκε το 2012, το 2013, το 2014 και το 2015. Ιδίως την περσινή χρονιά, η Διεύθυνση Λιμενικής Αστυνομίας επέκτεινε ακόμα περισσότερο την εν λόγω δράση πέραν του Νομού Αττικής, αποστέλλοντας το πρόγραμμα σε 41 Λιμενικές Αρχές και παρέχοντας οδηγίες για τη διεξαγωγή του σε δημοτικά σχολεία των περιοχών στις οποίες εδρεύουν αυτές οι 41 Λιμενικές Αρχές.

Το εγχείρημα αυτό ήταν ιδιαίτερα επιτυχές και επωφελές για τους μαθητές των σχολείων της Περιφέρειας. Σε γενικό πλαίσιο, το πρόγραμμα από το 2011 έως και σήμερα έχει παρουσιαστεί σε πληθώρα αριθμού Δημοτικών Σχολείων και έχουν αντίστοιχα ενημερωθεί, όσον αφορά το Νομό Αττικής συνολικά 22.656 μαθητές, ενώ όσον αφορά την υπόλοιπη Επικράτεια ενημερώθηκαν την περίοδο 2014-2015 συνολικά 28.087 μαθητές.

3 4

Το πρόγραμμα  αποτελείται από διαδραστική οπτικοακουστική παρουσίαση (power-point) με φιγούρες ηρώων της Disney και λοιπών μορφών από ταινίες κινουμένων σχεδίων οι οποίοι συμμετέχουν σε διάφορα σενάρια κατά τη διάρκεια της παρουσίασης. Με τη μεθοδολογία του υπόψη προγράμματος, παρέχεται στους συμμετέχοντες μαθητές η δυνατότητα να μάθουν παίζοντας, διασκεδάζοντας και συζητώντας τους βασικούς κανόνες συμπεριφοράς στη θάλασσα και στην παραλία, προκειμένου να προληφθούν ατυχήματα τα οποία λαμβάνουν χώρα κάθε καλοκαιρινή περίοδο. Επίσης, τους δίνεται η ευκαιρία να συνειδητοποιήσουν και να εμπεδώσουν την επιτακτική ανάγκη για ένα καθαρό περιβάλλον, επισημαίνοντάς τους παράλληλα το σεβασμό που πρέπει να έχουν στην περιβαλλοντική αλυσίδα, μέρος της οποίας είναι και οι ίδιοι οι άνθρωποι.

5 6

Στο πλαίσιο αυτό, την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016, επισκέφτηκαν το σχολείο μας και υλοποίησαν το παραπάνω πρόγραμμα δυο (2) υπάλληλοι του Λιμεναρχείου Αιδηψού στις Α΄ & Β΄ Τάξεις.

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «ΠΡΟΣΕΧΩ ? ΜΑΘΑΙΝΩ ? ΝΟΙΑΖΟΜΑI» Β΄ ΜΕΡΟΣ

00

Την  Τρίτη 14 Ιουνίου 2016, επισκέφτηκαν το σχολείο μας και υλοποίησαν το παραπάνω πρόγραμμα τρεις (3) υπάλληλοι του Λιμεναρχείου Αιδηψού στις μεγαλύτερες τάξεις του Σχολείου μας (Γ΄ Τάξη - Δ΄ Τάξη - Ε΄ Τάξη & ΣΤ΄ Τάξη).

01 02

03 04